Rizoto Piemontez

Rizoto Piemontez

 

 

 

 

 

 

 

Përbërësit për 4 persona

320 gr Oriz arborio  Verso Natura Bio  Conad

Gjysëm gote verë të bardhë

1 Qepë

40 gr Gjalpë

Lëng Perimesh

Djathë grana padana të grirë

Kripë

Piper i zi

Përgatitja

Përpara se të filloni të  përgatisni ‘’rizoton piemonteze’’, fillimisht përgatisni një tenxhere të madhe me lëng perimesh. Më pas vendosni në një tenxhere një copë gjalpë dhe lëreni të shkrihet në zjarr të ulët.

Ndërkohë grini qepën hollë dhe e shtoni në tenxheren ku keni shkrirë gjalpin  dhe e lëreni derisa të zbutet.

Kur qepa të jetë zbutur mirë, shtoni orizin në tenxhere dhe lëreni të skuqet mirë, derisa kokrrat e orizit të bëhen të tejdukshme.

Në këtë pikë, shtoni verën e bardhë, ngrini zjarrin dhe lëreni të avullojë i gjithë alkooli.

Shtoni  lëngun e zier të perimeve derisa orizi të mbulohet plotësisht dhe lëreni të  ziej, duke shtuar lëngun e perimeve herë pas here nëse  është e nevojshme.

Kur orizi të ketë arritur zierjen  e dëshiruar, shtoni  kripën dhe fikni zjarrin. Shtoni  gjalpë, piper sipas deshirës dhe shumë grana padana të grirë.

Shërbejeni  të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

JU BËFTË MIRË!