Recetë Gnochi di Muradòr

Recetë Gnochi di Muradòr

Përbërësit për katër persona:

– Patate 1 kg

– 1 Vezë

– 80 gr gjalpë

– 400 gr miell 00

– Gorgonzola 20 gr

– Parmigiano Reggiano DOP 30gr

– Majdanoz

– Kripë, piper

 

Përgatitja:

– Vendosni patatet të ziejnë në ujë të vluar

– Pasi të jenë zier patatet, hiqni lëvozhgën, shtypini dhe bëjini pure dhe me pas shtoni miellin

– Rrahni vezën dhe rregullojeni me pak kripë

– Përzieni të gjithë përbësit me duar derisa të përftoni një brumë të butë dhe kompakt.

– Ndajeni brumin në disa pjesë duke formuar rrathë të vegjel rreth 2/3 cm

– Me një pirun krijoni vijat tipike të gnokut

– Vendosini në një pecetë kuzhine të lagur që të mos thahen

 

Përgatitja e salcës:

– Në një tenxhere shkrini gjalpin, më pas shtoni djathin gorgonzola në copa të vogla dhe përzieni derisa të përftoni një masë kremoze.

– Shtoni parmixhanon dhe vazhdoni përzierjen

 

Rregullimi i pjatës:

– Vendosni  njokët  të ziejnë në ujë të valuar derisa të dalin në siperfaqe dhe me pas  kullojini.

– Shtoni kremin gorgonzola, parmixhanin, gjalpin dhe trazojini.

– Shtoni majdanozin, dhe rregullojeni me kripë dhe piper.

 

‘’Gnochi di Murador’’ janë gati për t’u shijuar!

Ju bëftë mirë!