Receta për Petulla me rrush të thatë

Receta për Petulla me rrush të thatë

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Përbërësit për 8 persona

300 gr miell

160 ml qumësht

3 vezë

120 gr sheqer

90 gr rrush të thatë

1 bustinë pluhur pjekës për ëmbëlsira

1 limon

Sheqer për ti zbukuruar

 

Petullat me rrush të thatë janë një ëmbëlsirë tipike Veneciane

Vendosni rrushin e thatë në një filxhan me ujë dhe lëreni të pushojë për një çerek ore.

Shtrydhni rrushin e thatë dhe vendoseni të kullojë.

Në një enë rrihni vezët me sheqerin, më pas shtoni qumështin dhe lëvozhgën e grirë të limonit.

Bashkoni miellin e situr dhe pluhurin pjekës.

Në fund shtoni rrushin e thatë dhe lëreni të pushojë edhe çerek ore.

Ngrohni vajin në një tigan për skuqje.

Kur të jetë nxehur merrni një lugë brumë dhe zhyteni në vajin e nxehtë.

Prisni disa minuta derisa petulla të marrë ngjyrë kafe të artë.

Hiqeni petullën nga vaji i nxehtë, thajeni me letër thithëse kuzhine dhe vazhdoni me pjesën tjetër të brumit.

Përpara se ta shërbeni mos harroni ta spërkatni me sheqer pluhur.

JU BËFTË MIRË!