RECETA MOCARELA NE KAROCE

RECETA MOCARELA NE KAROCE

Përbërësit:

-600 gr bukë e bardhë e prerë në feta

-500 gr mocarela

-5 vezë

-300 g bukë e grire

-100 gr miell 00

-1 l vaj luledielli

-Kripë për shije.

 

Përgatitja:

-Prisni mocarelën në feta rreth 1 cm të trasha

-Vendosini në një enë të shtruar me letër thithëse dhe gradualisht i mbulojmë me letra të tjera

-Kalojini butësisht me duar që të thahen nga uji i tepërt

-Vendosni fetat e bukës në një dërrasë prerëse dhe sipër secilës shtoni një fetë mocarela duke mbuluar të gjithë sipërfaqen.

-Shtoni kripë sipas shijes dhe mbulojeni me një fetë tjetër buke

-Shtypeni butësisht për ta bërë gjithçka kompakte.

-Prisni koren e jashtme me thike

-Prisni bukën e mbushur me mocarela në një X, në mënyrë që të përfitoni katër trekëndësha

-Ndërkohë në një enë thyejme vezët dhe i rrahim

-Në një enë tjetër shtrojme miellin 00 të situr

-Në ​​një enë të tretë vendosim bukën e grirë

-Bukët me mocarela i lyejmë fillimisht në miell, pastaj në vezën e rrahur dhe në fund në bukën e grirë.

-Vendosini trekëndëshat e bukës në një enë të veshur me letër furre

-Vendoseni enën në frigorifer për rreth 30 minuta, në mënyrë që buka e përgatitur të forcohet

-Ndërkohë hidhni vajin në një tigan dhe e sillni në maksimum rreth 170-180°.

-I zhysim copat nga pak dhe i skuqim për disa minuta duke i kthyer herë pas here

-Pasi të kenë marrë një ngjyrë të artë, i largojmë nga vaji dhe i kalojmë në një enë të shtruar me letër thithëse për të hequr vajin e tepërt.