Receta “Caponata”

Receta “Caponata”

 

PËRBËRËSIT:

 • 400 gr patëllxhan
 • 100 gr domate qershi
 • 200 gr di karota
 • 350 gr di kunguj
 • 180 grammi spec
 • 1 degë selinoje
 • 1 qepë
 • Ullinj jeshil, kaperi, borzilok, rigon, kripë, piper, nenexhik
 • Vaj extra i virgjër, uthull vere të bardhë
 • 1 lugë sheqer

 

Pergatizia

 • Pastroni dhe lani të gjithë perimet përveç qepës dhe domateve qershi
 • Pritini perimet në kubikë dhe vendosini në pjata të veçanta (perveç qepës dhe domateve qershi)
 • Në një tenxhere, shtoni vaj ekstra të virgjër dhe lëreni të ngrohet
 • Hidhini patëllxhanët e prerë në kubikë në tigan
 • Pasi të jenë skuqur i vendosni në një pjatë
 • Në të njëjtën mënyrë veproni me karrotën
 • Vazhdoni edhe me selinonë, kungulleshkat dhe në fund specat
 • Në vajin e mbetur skuqni qepën e prerë në feta dhe shtoni domatet qershi të prera në kubikë
 • Në tigan shtoni kaperin, ullinjtë, sheqerin, uthullën dhe perimet e skuqura
 • Rregulloni shijen me kripë dhe piper
 • Kaloni “Caponatën” në një pjatë dhe shtoni borzilokun, nenexhikun dhe rigonin
 • Pasi të jetë ftohur, është gati per t’u shijuar