Pancake Tower me krem limoni

Pancake Tower me krem limoni

Përbërësit :

 • 1 bustinë me maja për ëmbëlsira
 • 1 lugë sheqer
 • 100 gr miell gruri 00
 • 100 gr miell saraceno
 • 1 vezë
 • 250 ml qumësht
 • 1 lugë kripë
 • Vaj farash

Për Kremin e limonit :

 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 2 të verdha veze
 • 300 gr mascarpone
 • 2 limona

Për dekorim :

 • një lëkurë limoni
 • gjethe mente
 • sheqer pluhur

Përgatitja

Vendosim mocarelen në një kullesë  në frigorifer një natë para pergatitjes që të kulloje lëngu.  E presim në feta dhe e vendosim në një pjatë.  Lajmë perimet, i presim në feta duke  i pjekur  në grilën e sobës dhe i rregullojmë me kripë.  (Keshillohet që perimet  të përgatiten  një ditë me parë).  Ngrohim beshamelën duke i shtuar pak qumësht në mënyre që të krijojmë një masë homogjene. Fillojmë me përgatitjen  duke vendosur  përbëresit me radhë.  Në fillim një shtresë me beshamelë në mënyrë që të mos ngjiten petat, vazhdojmë me nje shtrese me  petat e lasagna, beshamelë dhe disa feta perimesh, proshutën e pjekur, mocarelën, përsëri një shtresë  me peta dhe kështu deri sa të vendosim të gjithë përbërësit duke pasur parasysh që në fund do ta mbulojmë me një shtresë të bollshme më beshamelë dhe një pluhërosje me djathin e grirë  grana.

E pjekim në temperaturë 180 gradë deri sa sipërfaqja të ketë marrë ngjyrë të artë,për siguri e provojmë me majën e një piruni.

Të gjithë përbërësit mund ti gjeni në dyqanet Conad.