Omlete me domate të vogla dhe barishte

Omlete me domate të vogla dhe barishte

Përbërësit për 4 persona:

  • 1 qepë ,
  • 400 gr domate të vogla
  • dy tufa barishte aromatike majdanoz ose borzikok të freskët,
  • 8 vezë,
  • 4 lugë me panna gatimi,
  • dy lugë me djathë të grirë,
  • kripë
  • piper të grirë,
  • dy luge me vaj ulliri.

Përgatitja

Lajmë qepët dhe i grijmë imët. Lajmë domatet dhe i presim për së gjati. Grijmë imët barishtet mbasi i kemi larë dhe tharë me leter kuzhine. Tundim vezët me panën dhe djathin parmigiano,i bashkojmë me barishtet e grira imët,kripën dhe piperin. Në një tigan  vendosim pak vaj dhe  skuqim 1/4 e qepës, shtojme  1/4 e domateve dhe vazhdojmë ti skuqim për disa sekonda,më pas shtojme dhe 1/4 e përzierjes që kemi berë me vezën dhe e lëmë për 3-4 minuta në zjarr shumë të ulët. Në këtë mënyrë vazhdojmë me pjekjen e 3 omletave të tjera. Omleta shërbehet e ngrohtë.