Bukë me dardhë dhe djathë pecorino

 Rizoto me dardhë dhe pecorino

Rizoto me dardhë dhe pecorino

Përbërësit për katër persona:

4 feta bukë fshati

1 kokërr dardhë

Djathë Pecorino Toscano DOP

Mjaltë

 

Përgatitja:

1. Lani, qëroni dardhën dhe priteni në feta të holla.

2. Thekni fetat e bukës në furrë ose në një tigan. 

3. Ndërkohë prisni në feta të holla edhe djathin pecorino. 

4. Nëse mjalti është kristalizuar (ngrirë), ngroheni në banjomari që të jetë më i lëngshëm 

5. Mbi fetat e bukës të ngrohta vendosni me rradhë fetat e djathit, sipër tyre fetat e dardhës dhe përsëri djathë. Spërkatni fetat me pak mjaltë dhe nëse dëshironi pak piper të zi. Shërbejini të ngrohta.